ARTERA marka ismi ‘silgi sanatı’ anlamına gelmektedir ve Anadolu’dan Türkiye ve Dünya’ya ürünlerini sunma isteğiyle mücadele veren bir genç girişimcinin başarı hikayesinde yola çıktığı markadır.

Öğretmenler Pazarı Kırtasiye  ; Karadeniz Ereğli’de perakende kırtasiye ticaretine, öğretmen babam Fikret ATALAY ve annem Emine ATALAY ile 2000 yılında faliyete başlamıştır.

Girişimci 2010 yılında uzun araştırmalar sonunda Zonguldak il merkezinde bölgedeki en büyük kırtasiye mağazasını açarak 20 yaşında ticari hayatını ve üniversite hayatını bir arada götürmeye başladı. 2011 yılında  Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünden mezun olmuştur. 2013 yılında Düzce Akçakoca şubesinin açılışıyla üçüncü şube açılmıştır. 2014 yılında ithalata başlayarak firmayı daha kapsamlı hale getirdim. 2016 yılında mağazalara bir de oyuncak mağazası eklemiştir. Tüm bu ticari girişimler faaliyetlerine başarıyla devam eder ve ekip sürekli genişlerken, bölge ve ülkeye de faydalı olacak ticari faaliyetlerin araştırmasına girmiştir.

Yerli üretim sloganının ve anlayışının yaygınlaştırılması girişimcinin dikkatini çekmiştir. Uzun araştırmalar sonucunda ithal edilen ürünlerden yerli üretimi neredeyse olmayan silgi konusunda ar ge faaliyetlerine başlayarak 2019 yılında Zonguldak Alaplı Organize Sanayi Bölgesindeki ilk fabrika olarak 6.600 metrekare arazi üzerinde 1.000 metrekare kapalı alanda silgi ve tuval üretimine başlamıştır.

Mesut ATALAY